Nauja pacientų edukacinė platforma: „Suprasti. Įsitraukti. Klausti: Gestacinis diabetas“

Vilniaus senamiestis / Canva nuotr., gestacinisdiabetas.lt montažas

 

Vilniaus medicinos draugija 2022 m. pradėjo vykdyti Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos priemonių lėšomis finansuojamą projektą „Pacientų edukacinė platforma „Suprasti. Įsitraukti. Klausti: Gestacinis diabetas“. Vykdant šį projektą buvo sukurta pirmoji interaktyvi moterų, sergančių gestaciniu diabetu, turinčių riziką susirgti gestaciniu diabetu ir persirgusių gestaciniu diabetu, internetinė svetainė www.gestacinisdiabetas.lt, skirta padėti Vilniaus ir visos Lietuvos moterims, susidūrusioms su nauju sveikatos iššūkiu. Projekto vadovė – gydytoja endokrinologė doc. dr. Lina Zabulienė, klinikinėje praktikoje konsultuojanti moteris gestacinio diabeto klausimais; projekto bendraautorė – gestacinio diabeto temą iš arti per savo asmeninę patirtį pažinusi šeimos gydytoja rezidentė ir visuomenės sveikatos specialistė Jolita Sadauskaitė.

Nėščiųjų (gestacinis) diabetas – pirmą kartą nėštumo laikotarpiu nustatytas gliukozės apykaitos sutrikimas, moteris užklumpa itin jautriu ir pažeidžiamu laikotarpiu – motinystės kelio pradžioje. Akivaizdu, kad nėštumo metu moters atsakomybė išnešioti ir pagimdyti sveiką naujagimį yra milžiniška ir moteris savo veiksmams ir jų pasekmėms tampa gerokai dėmesingesnė nei bet kada anksčiau. Sakoma, kad mama „gimsta“ dar prieš užgimstant jos vaikeliui: daugelis besilaukiančių moterų itin domisi nėštumo eiga, kliaunasi rekomendacijomis, atidžiai stebi ir vertina savo sveikatos rodiklius. Tačiau kartais, jei kažkas klostosi netipiškai ar sušlubuoja sveikata, dėl didesnio jautrumo nėštumo metu ir nežinios, moteris gali pasiduoti nerimui. Tuomet išlikti racionalioms nelengva, o priimant sprendimus gyvybiškai svarbia tampa patikima ekspertinė informacija ar panašias situacijas išgyvenusių moterų patirtis.

Naujoji gestacinio diabeto temai skirta interneto svetainėkuo ji ypatinga?

Interneto svetainėje „Pacientų edukacinė platforma „Suprasti. Įsitraukti. Klausti: Gestacinis diabetas“ yra pateikiama mokslo įrodymais pagrįsta sveikatos raštingumui didinti skirta edukacinė medžiaga, sukurtas klausimų-situacijų bankas, kur į užduodamus klausimus atsako ar situacijas komentuoja ir (ar) interaktyvius nuotolinius seminarus veda įvairūs sveikatos priežiūros specialistai. Įvairių sričių sveikatos priežiūros specialistų, ekspertų kolektyvo parengta medžiaga yra patikima priemonė sužinoti daugiau apie gestacinį diabetą, būdus jį tinkamai valdyti, praplėsti žinias apie savirūpą, rasti atsakymus į kylančius klausimus, sumažinti nerimo, „nesvarumo“ ir nežinios jausmą. Įgijusios pakankamai žinių ir įvaldžiusios įrankius tinkamiems sprendimams priimti bei savo sveikatos būklei valdyti, moterys vėl galės mėgautis gyvenimu.

Gestacinio diabeto interneto svetainė siekia:

  • padidinti sveikatos raštingumą gestaciniu diabetu sergančioms moterims, taip pat ir moterims, turinčioms riziką juo susirgti ar persirgusioms šia liga;
  • pagerinti sergančiųjų gestaciniu diabetu savikontrolės įgūdžius;
  • padėti geriau valdyti ligą ir nėštumo baigtis;
  • atkreipti visų Vilniaus miesto ir šalies gydytojų dėmesį į problemos aktualumą;
  • būti įrankiu, kuris padės įgalinti pacientes suprasti savo būklės situaciją, įsitraukti į rūpinimąsi savo sveikata, dalintis patirtimis, klausti ir gauti atsakymus;
  • skatinti bendradarbiavimą su gydytojais specialistais ir kartu bendruomeniškumą bei empatiją panašius išgyvenimus patiriančioms moteris bei jų šeimoms;

Ko laukti, kai laukiesi ir nelauktai išgirsti diagnozę: „Jums – gestacinis diabetas“?

Tikėtina, kad gyvenimas, išgirdus gestacinio diabeto diagnozę, stabtels akimirkai dėl netikėtumo, o tuomet pareikalaus pokyčių ir kasdienių pastangų: valios, nuoseklumo, savirūpos ir tikėjimo, kad pavyks. Mitybos, fizinio aktyvumo, streso valdymo ir emocinės pusiausvyros įpročius daugelis žmonių įgyja augdami, sukūrę šeimas ar dirbdami, tad galima sakyti, jog gyvensena yra gyvenimo įpročių ir patirčių rinkinys. Susirgus gestaciniu diabetu, ir ypač – pradėjus vartoti insuliną – dažnai paaiškėja, kad įprasta gyvensena nebėra tinkama ligai suvaldyti, todėl tenka po truputį kurti naujus mitybos ir fizinio aktyvumo įpročius. Pokyčiai yra neišvengiami, tačiau juos galima rinktis lanksčiai, vieną po kito, išvengiant streso.

Ši platforma savo veikla, turiniu ir autorių nusiteikimu prisideda prie kilnios misijos tapti būsimų mamų sveiko ir kokybiško gyvenimo dalimi.

Daugiau informacijos www.gestacinisdiabetas.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *